Stan jakości wody pitnej w Polsce

Gospodarka wodna i ściekowa na naszej planecie stoi przed poważnym wyzwaniem. Dotyczy ona głównie zapewnienia ludziom dostępu do bezpiecznych, niedrogich i zrównoważonych zasobów wody dobrej jakości. Do przeszkód leżących na drodze do realizacji tego celu należy zaliczyć rosnącą populację, starzejącą się infrastrukturę, pojawiające się nowe zanieczyszczenia chemiczne i mikrobiologiczne oraz ciągłe zmiany klimatyczne. Do tych ostatnich zaliczyć możemy rosnącą częstotliwość występowania powodzi i suszy.

Infrastruktura wodno-ściekowa
Infrastruktura wodno-ściekowa jest infrastrukturą krytyczną, co oznacza, że jej rola jest kluczowa dla bezpieczeństwa państwa i jego obywateli. Zmiany, jakie zaszły w ciągu ostatnich dekad w podejściu do zarządzania gospodarką wodno-ściekową, pokazują wyraźnie nowe tendencje. Znaczenie ma już nie tylko ilość dostarczanej ludności wody, ale także jej jakość. Ta niestety wciąż pozostawia wiele do życzenia.
Coraz więcej wysiłku wkłada się także w dostosowanie tej infrastruktury do zmian klimatu. Głównym wyzwaniem sektora wodziarskiego w całej Europie jest nie tylko zapewnienie ludziom dostępu do wody. Istotna jest także dbałość o jakość tej wody. W związku z tym najważniejsze kierunki rozwoju sektora wiążą się z rozwojem technologii ochrony środowiska. Polska, podobnie jak inne kraje europejskie, musi dbać o ochronę ekosystemów wodnych oraz zasobów wody gruntowej i powierzchniowej. Skala zaawansowania jest jednak zróżnicowana – wiele zależy od kierownictwa, wielkości jednostki wodociągowej, a także od budżetu, jakim ona dysponuje.

W krajach Europy zachodniej, z pokaźniejszymi środkami inwestycyjnymi optymalizuje się zużycie prądu i próbuje uzyskać niezależność energetyczną w branży wodziarskiej. Od wielu lat poszukuje się nowych rozwiązań i wdraża nowoczesne technologie. Ich celem jest optymalizacja zużycia energii, ale także umożliwienie jej produkcji ze źródeł odnawialnych.
Nowe zagrożenia znajdujące się w wodzie
Nowe substancje zanieczyszczające, które znajdują się w wodzie są tematem wielu europejskich projektów badawczych. Dzięki nim powstały nowe technologie i metody usuwania, monitorowania i wykrywania . Wraz z pojawiającymi się nowymi zanieczyszczeniami wody współpracę badawczą podjęły instytuty, uniwersytety, małe i średnie przedsiębiorstwa oraz sami pracodawcy. W proces ten zaangażowane były również sieci wodociągowe, które pełniły rolę platformy startowej dla tych nowych technologii. Tym samym zapewniły one szersze wykorzystanie nowinek technicznych.

Naukowcy przetestowali coraz powszechniej występujące, zrównoważone i efektywne kosztowo technologie chemiczne utleniania służące do usuwania mikroskopijnych substancji zanieczyszczających z wody pitnej oraz ścieków. Badania biologiczne służące do oceny jakości wody poddano walidacji. Opracowano protokół w celu ich wdrożenia do programów monitorowania wody realizowanych przez zakłady wodociągowe.

Te tendencje oczywiście cieszą, niemniej jednak nalezy pamiętać iż ponad 50 proc. długości sieci wodociągowej w miastach stanowią przewody działające dłużej niż 50 lat. Aż 45 proc. przewody w wieku 25-50 lat, a ich wymiana na nowe zajęłaby nawet 100 lat! Przyczyną większości awarii jest właśnie przestarzała infrastruktura wodno-kanalizacyjna. W strukturze materiałowej sieci wodociągowej w Polsce ciągle 35 proc. stanowią: stare rurociągi z żeliwa szarego, 10 proc. ze stali, a 4 proc. z azbestocementu, co w znacznym stopniu przekłada się na bezpieczeństwo płynącej nimi wody.
Podsumowanie i wnioski
Reasumując, bardzo cieszy wzrost świadomości ekologicznej wśród ludzi. Ogromnie cieszą również pracę nad nowymi technologiami mającymi na celu poprawę jakości wody pitnej. Największym wyzwaniem stojącym przed branżą wodziarską i kanalizacyjną, ale i innymi obszarami jest zmiana rozumowania. Musimy przestać skupiać się na tym, co jest teraz, a zacząć myśleć o przyszłości naszej i naszych dzieci.

Na ten moment stacje filtracji molekularnej instalowane w naszych domach jako jedyne dają gwarancję uzyskiwania krystalicznie czystej wody mineralnej. Wody pozbawionej zagrożeń cząsteczkowych, chemicznych i biologicznych. Możemy zaliczyć do nich: rdzę, piasek, muł, włókna azbestu, mikroplastik, barwniki, pestycydy, metale ciężkie, alergeny, cukry, hormony, substancje leko-pochodne i psycho-aktywne.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą. Nasz sklep internetowy pod adresem: www.filtryzycia.pl lub nasz kanał sprzedaży na allegro – https://allegro.pl/uzytkownik/filtryzycia.
W razie pytań pozostajemy do Państwa dyspozycji. Zespół Aqua System.
