Samochodowe oczyszczacze powietrza

Na początku listopada mieliśmy przyjemność odwiedzić Targi AquaTech w Amsterdamie. Podróżując taksówkami zauważyliśmy ogromną popularność samochodowych oczyszczaczy powietrza w Holandii. Wydało nam się to dziwne. Po pierwsze w Amsterdamie na 820 tysięcy mieszkańców przypada 650 tysięcy rowerów! Po drugie ostatnio w Holandii dominuje głównie zielona energia, choć nadal pracuje kilka elektrowni węglowych. Niemniej jednak z rozmów z taksówkarzami wynikało, że samochodowe oczyszczacze powietrza są obecnie standardem wyposażenia dodatkowego w Holenderskich autach. Oczyszczacze powietrza do samochodu to nie nowość na rynku, jednak wciąż jest to dość rzadko stosowane rozwiązanie w Polsce. Czy dbanie o jakość powietrza w samochodach to przesadna ostrożność Holendrów? Czy powinniśmy się wzorować i naśladować ich podejście do problemu złej jakości powietrza. Przyjrzyjmy się więc kilku faktom.
Jakość powietrza w Polsce. Jest źle…
Powietrze w Polsce jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych w całej Unii Europejskiej. Organizacje zajmujące się problemem smogu i lekarze od dawna biją na alarm. Wystarczy przypomnieć, że w 2017 roku średnie stężenie benzo[a]pirenu – bardzo toksycznego dla ludzkiego organizmu związku lotnego – wyniosło w Polsce 4,8ng/m3, przy maksymalnym dopuszczalnym poziomie 1ng/m3. Oznacza to przekroczenie normy nawet o 480%! Pod względem PM2,5 także notowaliśmy średni wynik powyżej normy – 23 µg/m3, lecz dzienne stężenia mogą sięgać 200 µg/m3 (ok. 800% powyżej normy!)

Niska emisja
Za zdecydowaną większość zanieczyszczeń powietrza w naszym kraju odpowiada tzw. niska emisja. Są to zanieczyszczenia pochodzące ze spalania węgla i drewna w gospodarstwach domowych. Pomimo kampanii społecznych i prawnych rozwiązań, mających zmniejszyć problem, wciąż mamy powody do obaw. Zmiany klimatyczne prowadzące do coraz wyższych temperatur, niosą ze sobą także susze. Ta stanowi ogromny problem nie tylko dla naszego rolnictwa i gospodarki wodnej. Brak opadów i wysoka temperatura doprowadzają do zwiększania zakresu i obszaru przemieszczenia się zanieczyszczeń oraz wydłużają czas ich pozostawania.

Czym trujemy się w autach?
Według Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów ACEA, liczba samochodów osobowych w 2018 roku wzrosła w naszym kraju o 4,1%. Aby uzmysłowić Państwu o jakiej liczbie mówimy – chodzi do 23,4 mln sztuk aut. Rosnąca ilość samochodów bynajmniej nie jest powodem do zadowolenia, jeśli myślimy o klimacie i powietrzu.
Dokładna ilość zanieczyszczeń emitowanych podczas jazdy uzależniona jest od typu silnika oraz od wieku pojazdu. Przeciętny wiek samochodów poruszających się po polskich drogach wynosi 13 lat. Wynika z tego, że znaczna część pojazdów została dopuszczona do użytku przed wejściem w życie normy EURO 4 z 2006 roku. Poprzednia norma EURO 3 jest o pięć lat starsza.
Zanieczyszczania komunikacyjne to nie tylko substancje obecne w spalinach samochodowych, ale i pył pochodzący z opon i układu hamulcowego. W rezultacie pojazdy silnikowe są źródłem: tlenków azotu, dwutlenku siarki, tlenku węgla, formaldehydu, benzenu, pyłów zawieszonych i wielu innych szkodliwych substancji.
Badania przeprowadzone w Londynie wykazały, że dzieci dowożone do szkoły samochodem wdychają znacznie więcej szkodliwych substancji niż rówieśnicy docierający do niej pieszo lub na rowerze.
W Polsce, transport drogowy odpowiada za 10 proc. emisji PM2,5, 8 proc PM10 i aż 37% tlenków azotu (NOx). Są to oficjalne dane Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Problem ten jest szczególnie odczuwalny w większych miastach, charakteryzujących się dużym natężeniem ruchu drogowego. W całej Unii Europejskiej, ruch drogowy odpowiedzialny jest za 72% emisji dwutlenku węgla (dane Parlamentu Europejskiego).

Coraz ostrzejsze normy spalania w samochodach
Producenci starają się, jak mogą, by zmniejszyć emisję spalin – do czego są zresztą stale ,,zmuszani” poprzez coraz ostrzejsze normy. Jednym ze sposobów, by im sprostać, jest udoskonalanie wspomnianych filtrów cząstek stałych. Te jednak nie wykazują stuprocentowej skuteczności. Co więcej, wyniki osiągane podczas badań mocno różnią się od tych uzyskiwanych na drogach. O ile w laboratorium emisja w silniku diesla może wydawać się bowiem w pełni zgodna z normami, tak jazda w mieście – poprzez ciągłe ruszanie, hamowanie i stanie w korku – powoduje znaczny wzrost zanieczyszczeń. W Polsce wciąż niestety popularne jest także zjawisko usuwania filtrów, by uniknąć dodatkowych kosztów eksploatacyjnych aut, którymi się na co dzień poruszamy.
Zastanawiałeś się kiedyś, jak wiele niebezpiecznych substancji trafia do środka twojego samochodu?
Mnóstwo zanieczyszczeń unoszących się w powietrzu trafia do środka samochodów. Poruszając się między pojazdami i stojąc w korkach, jesteśmy najbliżej ich emisji, jak tylko się da. Jeśli przyjmiemy, że spędzamy w samochodzie 2-3 godziny dziennie, a w ciągu godziny przedostanie się przez jego wnętrze ok. 500 l powietrza zanieczyszczonego przez ruch uliczny (zależy od klasy filtra kabinowego i stopnia jego zużycia), to ryzyko potencjalnej choroby lub innych problemów zdrowotnych staje się bardzo wysokie.
Oczywiście zamknięcie okien daje sporo już na starcie, lecz nie rozwiązuje problemu do końca. Większość zanieczyszczeń posiada bowiem średnicę tak małą, że „wejście” do wnętrza nie stanowi dla nich problemu. Według badań, w kabinach samochodowych pozbawionych filtra kabinowego, zapylenie może osiągać stężenie nawet sześciokrotnie większe, niż poza nimi.
Należy także poruszyć kwestię zapewniania dopływu świeżego powietrza do kabiny samochodu. Przebywając w środku samochodu zużywamy tlen znajdujący się w kabinie samochodu, efektem jest wzrost stężenia CO2 (produkt oddychania). Dlatego należy zapewnić dopływ tlenu z zewnątrz, nie zamykać obiegu na dłuższy czas. Podwyższone stężenia dwutlenku węgla może skutkować opóźnioną reakcją i sennością w trakcie prowadzenia samochodu. Dalsze negatywne następstwa złej jakości powietrza to utrata czujności, którą za kierownicą należy zachowywać stale. Oczyszczając powietrze w samochodzie warto wybrać samochodowy oczyszczacz powietrza, który wyposażony jest w czujnik poziomu dwutlenku węgla.

Filtry kabinowe – czy można na nich polegać ?
Odpowiedź na to pytanie brzmi: tak. Choć na nie radzą sobie z wszystkimi typami zanieczyszczeń. Filtry kabinowe pozwalają na oczyszczenie powietrza w środku pojazdu. Nie robią tego jednak tak skutecznie, jak samochodowe oczyszczacze powietrza. Większość z nich nie usuwa m.in. pyłu PM2,5, czyli tzw. aerozoli atmosferycznych o średnicy mniejszej niż 2,5 µm, które – według Światowej Organizacji Zdrowia – stanowią najbardziej szkodliwy dla ludzkiego zdrowia typ zanieczyszczenia atmosferycznego, który według badań doprowadził w Polsce w 2019 roku do 43 tys. przedwczesnych zgonów (dane Polskiego Instytutu Ekonomicznego).

Poszukiwanie rozwiązań problemu
Dobrą informacją jest to, że zanieczyszczenia obecne w aucie można usunąć za pomocą samochodowego oczyszczacza powietrza, którego sposób działania jest podobny jak w przypadku urządzeń przeznaczonych do użytku domowego.
Masz jednak możliwość skorzystania z samochodowych oczyszczaczy powietrza, które nie tylko eliminują najdrobniejsze pyły i niebezpieczne związki lotne, ale też oferują użytkownikom wiele innych funkcji.
Oczyszczacze samochodowe nie tylko usuwają zanieczyszczenia emitowane przez samochody. Rozważ ich zakup jeśli chcesz pozbyć się:
dymu tytoniowego – oczyszczacze samochodowe z funkcją jonizacji pomogą Ci wyeliminować uporczywy zapach papierosów;
zapachu zwierząt przewożonych w samochodzie – jeśli często przemieszczasz się ze swoim pupilem w samochodzie, z pewnością już nie raz próbowałeś pozbyć się zapachy z kabiny samochodowej;
uczulających pyłków – ta opcja jest szczególnie polecana alergikom, którzy w okresie pylenia roślin zmagają się z uporczywymi dolegliwościami alergicznymi. Kichanie, kaszel, zaczerwienione spojówki, katar to objawy, które bardzo utrudniają koncentrację i prowadzenie samochodu;
trudnych do pozbycia się zapachów – przewozisz w samochodzie towary, które emitują zapachy trudne do pozbycia się zwykłym wietrzeniem? Najwyższy czas pomyśleć o oczyszczaczu powietrza.

Czy warto zainwestować w oczyszczacz ?
Pieniądze wydane na ochronę zdrowia nigdy nie są pieniędzmi straconymi – nawet jeśli trudno nam jest je docenić na co dzień. Samochodowe oczyszczacze powietrza są urządzeniami, które z pewnością powinni posiadać kierowcy, spędzający codziennie wiele godzin za kółkiem – i nie mówimy w tym wypadku tylko o kierowcach zawodowych. Jak już pisaliśmy, nawet 2-3 godzinny pobyt w samochodzie, podczas którego poruszamy się po silnie zanieczyszczonych ulicach, jest doskonałym wskazaniem do zakupu. Dla osób, które chcą zadbać o zdrowie i dla których samochód jest narzędziem pracy, samochodowy oczyszczacz powietrza stanowi wyposażenie wręcz obowiązkowe.
Na co zwrócić uwagę wybierając samochodowy oczyszczacz powietrza ?
Podstawową rolę odgrywają trzy kwestie.
1. Rodzaj wykorzystywanych technologii
Dobry oczyszczacz powietrza do samochodu powinien być wyposażony w filtry eliminujące różne rodzaje zanieczyszczeń, a więc idealnym rozwiązaniem jest połączenie technologii HEPA (usuwa pyły zawieszone, alergeny, wirusy i bakterie) i filtra węglowego (pochłania LZO i inne zanieczyszczenia gazowe). Nie polecamy samych urządzeń z samym jonizatorem, gdyż jonizacja nie wystarcza do wyeliminowania groźnych zanieczyszczeń.
2. Wydajność
Wydajność o tempie usuwania zanieczyszczeń, zatem im jest wyższa, tym lepiej.
3. Sposób montażu
Warto pamiętać o tym, że wszelkie przedmioty obecnie w aucie podczas wypadku drogowego lub gwałtownego hamowania zostają wprowadzone w ruch, a więc mogą spowodować groźne uszkodzenia ciała. Aby wyeliminować takie zagrożenie, zaleca się przeanalizowanie konstrukcji oczyszczacza i sposobu zasilania, od czego uzależnione są możliwe sposoby montażu. Dobrym rozwiązaniem będzie przymocowanie urządzenia na zagłówku.

Samochodowy oczyszczacz powietrza – gwarancja zdrowej podróży
W dobie rosnącego zanieczyszczenia powietrza, stosowanie oczyszczaczy staje się powoli koniecznością. Zarówno w domu i miejscu pracy, jak i samochodzie, podczas codziennego poruszania się po mieście lub w dłuższej podróży. Zapraszamy do kontaktu, z radością pomożemy wybrać rozwiązanie, spełniające wszystkie Państwa potrzeby.
